Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Przyczyną „PARADONTOZY” jest przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz brak regularnych wizyt kontrolnych u lekarza. Nieusuwana płytka bakteryjna przekształca się w kamień nazębny, co prowadzi do chorób dziąseł i przyzębia. Stany zapalne tkanek miękkich mogą doprowadzić nawet do utraty zęba. Dolegliwości te dotykają zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Leczenie jest procesem długotrwałym i kosztownym. Niezależnie od stanu zaawansowania choroby przyzębia leczenie należy rozpocząć od tradycyjnego usunięcia złogów nazębnych. Scaling naddziąsłowy przebiega zazwyczaj równolegle ze scalingiem poddziąsłowym, który ma na celu usunięcie również kamienia znajdującego się pod dziąsłem. Obecnie leczenie to wsparte jest z powodzeniem poprzez zastosowaniem najnowszych technologii w stomatologii typu ozonoterapia oraz pierwszego na świecie urządzenia do profilaktyki poddziąsłowej – maszyny-piaskarki EMS AIR – FLOW MASTER PIEZON.
W Gabinecie Maks Med leczymy paradontozę następującymi metodami:
- Diagnostyka stopnia zaawansowania paradontozy z wykorzystaniem dostępnych metod rentgenodiagnostyki i testów mikrobiologicznych
- Kompleksowy plan leczenia
- Instruktaż w zakresie higieny jamy ustnej, która stanowi podstawę walki z paradontozą
- Skaling naddziąsłowy oraz poddziąsłowy polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych (kamienia), które zakonczone jest polerowaniem
- Piaskowanie zębów, wykonywane przy użyciu specjalnych aparatów – „piaskarek”, z których pod dużym ciśnieniem wydobywa się mieszanina sprężonego pyłu i wody, usuwająca osad oraz przebarwienia powstałe od kawy, herbaty czy palenia tytoniu. Urządzenie do profilaktyki – Air-Flow Master Piezon pozwala również na poddziąsłowe oczyszczanie. Właśnie na dnie kieszonki znajduje się najwięcej bakterii odpowiedzialnych za rozwój zapalenia, a miejsce to jest niedostępne do higieny domowymi sposobami. Dlatego piaskowanie poddziąsłowe pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc i niezwykle łagodne i delikatne przeprowadzenie zabiegu, co daje pacjentowi poczucie komfortu podczas leczenia.
- Ozonoterapia. Całkowicie bezbolesna i bezpieczna metoda dezynfekcji jamy ustnej, zapewniająca komfort leczenia, nie wywołująca żadnych działań ubocznych, a eliminująca konieczność użycia antybiotyku. Mieszanka ozonowo-tlenowa wykazuje silne działanie bakterio-, grzybo- oraz wirusobójcze. Kilku- sekundowe działanie ozonu w ubytku próchnicowym, niszczy 99% bakterii. W miejscu aplikacji ozonu powstaje tzw. nisza ekologiczna, która nie sprzyja ponownemu rozmnażaniu się bakterii przez okres od 4 do 6 tygodni. Ozon poprawia metabolizm zapalnie zmienionych tkanek poprzez zwiększenie ich natlenienia oraz niszczy drobnoustroje. Jest to tzw. system otwarty, umożliwiający aplikowanie ozonu w miejscach trudno dostępnych np. w patologicznych kieszonkach przyzębnych.
- Szynowanie stosowane w sytuacji, gdy obserwuje się nadmierną ruchomość zębów. Szynowanie zwiększa komfort żucia, zapobiega wyważaniu zębów oraz tymczasowo odracza konieczność usunięcia zębów.
W przypadku bardzo zaawansowanej choroby przyzębia wykonuje się zabiegi płatowe umożliwiające usunięcie stanu zapalnego oraz wypełnienie ubytku kości specjalnymi preparatami. Dzięki temu możliwa jest częściowa odbudowa tkanek przyzębia przy zastosowaniu materiałów kościozastępczych i błon zaporowych. Taka regeneracja tkanek przyzębia i kości wskazana jest w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnej utraty tkanek otaczających ząb.
Na każdym etapie leczenia niezbędna jest edukacja w zakresie domowej higieny jamy ustnej oraz instruktaże jamy ustnej.